اواپراتور سردخانه

Back to مطالب سردخانه
اواپراتور سردخانه

اواپراتور سردخانه

اواپراتور سردخانه چیست؟ سیستم برودت سه مرحله اصلی دارد که یکی از مهم ترین آنها اواپراتور است که وظیفه اصلی‌اش تغییر فاز است که تبدیل مایه به گاز است (تبخیر ) و از فرمول زیر پیروی می کند.

که منظور از ∆ عبارت است از اختلاف دما و ta-te=∆

10 – 8 =∆ محصول منجمد                               6 – 5=∆ میوه وسبزیجات

اواپراتور سردخانه صنعتی زیر صفر و بالا صفر

اواپراتور سردخانه از لحاظ دمایی به دو دسته بالای صفر و زیر صفر تقسیم می شود.

کاربرد هر کدام از این تجهیزات با توجه به نامش مشخص است و برای نگهداری مواد منجمد و یا غیر منجمد و همچنین منجمد کردن مواد تازه و نگهداری آنها در شرایط انجماد تعریف شده متناسب با جنس محصول ( تونل انجماد ) به کار می روند.

این اواپراتورها در سردخانه بالا و زیر صفر استفاده فراوانی دارند، مانند سردخانه خرما، رستوران، گوشت منجمد و انواع سردخانه مواد غذایی که در دمای بالا و زیر صفر نگهداری و انبار می‌شوند .

اواپراتور
اواپراتور

تفاوت اواپراتور بالای صفر با زیر صفر

از نظر ظاهر، اواپراتور‌های سردخانه زیر صفری و بالای صفری اختلافی با هم ندارند و تنها اختلاف موجود فاصله بین فین‌های کویل اواپراتور می‌باشد. برای مثال فاصله بین فین‌های بالا صفری ۵/ سانتی‌متر و زیر صفری ۸/ سانتی‌متر می‌باشد.

 

یخ زدن اواپراتور سردخانه یا برفک زدن

اگر دمای سطح اواپراتور از از صفر درجه کمتر شود ، رطوبت موجود در هوا بر روی کویل ابتدا تقطیر و بعد منجمد می شود که این پدیده را برفک زدن اواپراتور می گویند . این برفک خود موجب کاهش ظریب انتقال حرارت می شود و از طرف دیگر باعث کاهش جریان هوا می گردد. پس این مشکل باید رفع گردد و برفک ها ذوب شوند. این پدیده را دیفراست می گویند که دو نوع دیفراست الکتریکی و دیفراست مکانیکی دارد.

دیفراست الکتریکی

با استفاده از المنت هایی که در پره های اواپراتور تعبیه می شود ذوب برفک انجام می شود .
نحوه طرز کار دیفراست به این صورت است که کمپرسور و فن اواپراتور خاموش می شوند و بعد از پایان یافتن دیفراست کمپرسور روشن می شود ولی فن اواپراتور سردخانه را می بایست مدتی بعد روشن کرد و رعایت این نکته بسیار مهم است.

دیفراست با گاز داغ

در این روش گاز دیسچارج کمپرسور از طریق مسیری که برای این کار در نظر گرفته شده است وارد اواپراتور می شود و برفک های روی کویل اواپراتور را ذوب می کند .
در این روش کمپرسور در حین دیفراست روشن است و بخشی از گاز داغ در اثر انتقال حرارت به برفک های روی کویل به مایع تبدیل می شود.

این گاز مبرد در سیستم دو مرحله ای که بخشی از آن در اواپراتور تقطیر شده وارد سپراتور یا خنک کن میانی شده و سپس گاز مبرد از بالای این مخازن وارد کمپرسور می شود ولی در سیستم تراکمی معمولی برای جلوگیری از ورود مایع به کمپرسور باید تمهیداتی انجام دهید که یکی از این راه کار ها استفاده از آکومولاتور است و در موارد سیستم های خیلی بزرگ نیاز به Re Evaporator  است.

اواپراتور
اواپراتور

نکات مهم درنصب اواپراتور سردخانه

گردش هوای مناسب درکل سردخانه

اگر از دیفراست الکتریکی استفاده می شود باید فاصله اواپراتور ها از یکدیگر به حدی باشد که امکان تعویض المنتها وجود داشته باشد.

فاصله اواپراتور ها  از دیوار پشتی باید حد اقل به اندازه ارتفاع اواپراتور باشد.

ترحیحا اواپراتورها را روبروی درب نصب کنید نه بالای درب.

قیمت اواپراتور سردخانه

قیمت اواپراتور سردخانه به چند عامل مختلف بستگی دارد که در اینجا توضیح داده ایم:
– توان برودتی
– ابعاد فن
– تعداد فن
– موجود بودن اواپراتور (یعنی در صورت خاص بودن نوع اواپراتور، باید برای خرید اواپراتور سردخانه سفارش داده شود که طبیعتاً این روند به زمان و هزینه بیشتری نیاز خواهد داشت).

با توجه به تغییرات قیمت ها، برای دریافت قیمت روزانه اواپراتور سردخانه می توانید مدل اواپراتور مورد نظر یا مدل کمپرسور سردخانه خود را از طریق بخش تماس با ما وب سایت شرکت به کارشناسان ما اطلاع دهید و ثبت سفارش کنید.

 

شرکت سرما سازان ایران ضمن تجربه 20 ساله دراین زمینه  و داشتن کادری مجرب می تواند تامین کننده نیاز های مختلف مشریان باشد .و در این زمینه نمایندگی برند های نوین –نیک –وسابکول را دارا می باشد.

Share this post

Back to مطالب سردخانه
مشاوره نصب سردخانه