شیر برقی دانفوس

Back to مطالب سردخانه
شیر برقی دانفوس Danfoss

شیر برقی دانفوس

شیر برقی دانفوس یکی از تجهیزات مهمی است که برای استفاده در صنایع برودتی و تهویه مطبوع سازگار با مبردهای فریونی و آمونیاکی تولید و به بازار عرضه شده است. این دسته از شیرها شامل شیرهای فشاری فولاد ضدزنگ (stainless steel) و شیر برقی های پالسی می‌شوند. اگر می‌خواهید در مورد این محصول اطلاعات بیشتری کسب کنید، این مقالۀ شرکت سرماسازان ایران را تا انتها بخوانید.

آشنایی با شیر برقی دانفوس

شیر برقی دانفوس در صنایع برودتی و تهویه مطبوع و تهویه صنعتی به کار می‌رود، همان طور که قبلاً هم توضیح دادیم، برند دانفوس یکی از مشهورترین شرکت های تولید کنندۀ تجهیزات در این زمینۀ صنعتی است. سال‌های سال است که برند دانفوس (Danfos) به عنولن یکی از معتبرترین نشان‌های داخل کشور مطرح بوده که توجه سازندگان و انبوه سازان خاصی را به خود جلب کرده است. شیر برقی دانفوس برای کاربردهای خاص در صنایع برودتی در اندازه‌ و دریچه‌های مختلف طراحی شده است و در اندازه‌های مختلف، نوع اتصال و کویل با ولتاژ و فرکانس رایج در بازار موجود است که بسته به نوع نیازتان می‌توانید انتخاب کنید.

شیر برقی دانفوس بسته به اندازه در دو نوع جوشی و یا مهره‌ای موجود است و یکی از انواع شیرآلات و کنترل‌کننده‌هایی است که برای استفاده در محدوده دمای مناسب آن در کارهای برودتی طراحی شده است. این شیرها برای حوزه تبرید و در انواع استانداردها برای مبردهای فریونی و آمونیاکی موجود هستند. به علاوه، این دسته از شیرها شامل شیرهای فشاری فولاد ضد زنگ و شیر برقی‌های پالسی نیز می‌شوند. شیر برقی دانفوس با اعمال نیروی الکتریکی عمل و میزان جریان مبرد را در یک سیستم فرایندی قطع و وصل می‌کند.

شیر برقی یا سولنوئید ولو در دو حالت قطع و وصل جریان سیال را کنترل می‌کند و شامل یک شیر می‌شود که به یک مکانیزم بوبین برقی متصل است. سولونوئیدها دارای مزایایی مانند سرعت بالا در انجام کار، قابلیت اعتماد بالا، سرعت و اطمینان بالای قطع و وصل، دوره سرویس طولانی، طراحی یکپارچه، و جریان برق مصرفی کم هستند.

 

شیر قطع توپی دانفوس
شیر قطع توپی دانفوس

نحوه عملکرد شیر برقی دانفوس

شیر برقی دانفوس با اعمال ولتاژ (که اکثراً در سیستم تبرید با ولتاژ۲۲۰ است) به سیم پیچ و هسته، آن‌ها را مغانطیس کرده و بارل یا دیافراگم را بالا برده وحالت باز را به شیر می‌دهد. سپس با قطع ولتاژ، سیم پیچ حالت مغناطیسی خود را از دست می‌دهد و بارل یا دیافراگم پایین آمده و شیر بسته می‌شود. پیش از آن که کمپرسور روشن بشود، شیر برقی سه ثانیه زودتر باز می‌شود؛ سپس کمپرسور روشن شده و مبردی را که در داخل کندانسور هست وارد اواپراتور می‌کند .این عمل باعث می‌شود سیستم هم فشار شود؛ یعنی فشار مکش کمپرسور با فشار دهش آن یکسان شود و بخارهایی را که در اواپراتور وجود دارد، وارد کمپرسور کند .

هنگامی که سیستم فضا را به دمای مطلوب برساند، کمپرسور خاموش می‌شود. پس از خاموش شدن کمپرسور، شیر برقی قطع می‌شود و جلوی وارد شدن مبرد به داخل اواپراتور را می‌گیرد. این عمل موجب میزان فشار در ناحیه کم فشار سیستم مورد نظر را کاهش داده و تمامی مایع مبرد موجود به طور کامل تبخیر خواهد شد .

 

اجزای تشکیل دهنده شیر برقی دانفوس

بدنه برنجی

هسته مغانطیس (که به صورت سیم پیچ است)

فنر

بارل یا دیافراگم

ارینگ ابندی

 

شیر برقی Danfoss
شیر برقی Danfoss

اطلاعاتی در مورد شیر برقی دانفوس

شیر برقی دانفوس درچیلر تهویه و چیلرهای سردخانه بالای صفر و زیر صفر کاربرد دارد.

این قطعه (solenoid valve) بعد از سایت گلاس و قبل از اواپراتور نصب می‌شود

در واقع، این قطعۀ برقی کلیدی بین کندانسور و اواپراتور است و به صورت دنده ای، مهره ای و جوشی تولید و به بازار عرضه می‌شود.

برای دستیابی به نتایج بهتر، توصیه می‌شود که در سیستم‌های تبریدی از شیر برقی جوشی استفاده کنید تا در سیستم نشتی ایجاد نشود.

سلونوئید ولو وظیفه اصلی قطع وصل کردن مایع مبرد به اواپراتور را بر عهده دارد.

این قطعه در دو حالت برقی (اندازۀ لوله بزرگتر است) و مغناطیسی کار می‌کند.

 

شیر قطع توپی دانفوس
شیر قطع توپی دانفوس

 

مزایای شیر برقی که در سیستم تبرید طراحی شده است

 

امکان ورود و خروج مبرد به سیستم را به طور خودکار فراهم می‌کند

پمپدان کردن سیستم به صورت خودکار

رابط بین کندانسور و اواپراتور است

شیر برقی دانفوس در سیستم هوای فشرده و در سیستم سیال نقش اساس دارد و در سیتم هوای فشرده شیر برقی زمان دار استفاده می‌شود

Share this post

Back to مطالب سردخانه
مشاوره نصب سردخانه