فیلتر خشک کن یا فیلتر درایر

Back to مطالب سردخانه
فیلتر خشک کن

فیلتر خشک کن یا فیلتر درایر

در سیکل برودتی سردخانه های صنعتی قطعه‌ای بسیار مهم به نام فیلتر خشک کن وجود دارد. وظیفۀ اصلی این قطعه حیاتی، این است که رطوبت و ناخالصی‌هایی مانند خاک، روان ساز لحیم کاری و اسید تولید شده توسط رطوبت مبرد را جذب کند که باعث وارد آمدن آسیب نشوند. زیرا وجود رطوبت و ناخالصی در سیکل می‌تواند به قطعات به ویژه کمپرسور آسیبهایی وارد کند.. علاوه بر این، رطوبت ممکن است با عناصر شیمیایی روغن کمپرسور یا مبرد وارد واکنش شده و اسیدهای قوی و ضعیف تولید کند که این اسید می‌تواند در قطعات کمپرسور ایجاد خردگی کند.

به همین دلیل برای زدودن رطوبت و ناخالصی‌ها از مبرد از فیلتر خشک کن استفاده می‌شود. فیلتر خشک کن را می توان در قسمت‌های مختلف سیکل استفاده کرد. این قطعه را عمدتاً در خط مایع پس از کندانسور و قبل از شیر انبساط و هم چنین در خط مکش قبل از کمپرسور نصب می‌کنند.

به دلیل مضراتی که ورود رطوبت می‌تواند برای ساختمان کمپرسور داشته باشد، از فیلتر خشک کن به عنوان یک جاذب رطوبت در سیستم استفاده می‌شود که علاوه بر حذف کردن عامل رطوبت در خط لوله می‌تواند ذرات رسوب زا را نیز از سیستم حذف کند. حال با ادامه مقاله شرکت سرماسازان ایران  در مورد فیلتر خشک کن با ما همراه باشید.

 

فیلتر خشک کن دانفوس Danfoss
فیلتر درایر دانفوس Danfoss

فیلتر خشک کن دانفوس

فیلتر خشک کن دانفوس سیستم تبریدی را در برابر عوامل مخربی مانند رطوبت، ذرات جامد و اسیدی به خوبی محافظت می کند. به دلیل کاهش نیافتن سرعت گاز و بازده سیستم، عمر مفید بالای قطعات به کار رفته در آن و سازگار بودن با مبردها CFC و HCFC ، فیلتر خشک کن توانسته است توجه زیادی را به خود جلب کند. فیلتر خشک کنهای مدل DCL برای روغن های بنزن و معدنی مناسب هستند. این نوع فیلتر درایرها را می توان تا فشار ۴۶ بار استفاده کرد و انواع اتصال جوشی و مهره ای را دارند که در آنها برای مبردهای قابل اشتعال از نوع اتصال جوشی استفاده شده است.

فیلتر خشک کن یا فیلتر درایر چیست؟

فیلتر خشک کن دستگاهی است که در سیستم HVAC استفاده می شود و ترکیبی از فیلتر و خشک کن (یا درایر) هستند. همان طور که می دانید، فیلتر برای از بین بردن ذراتی مانند کثیفی، فلز یا تراشه از کنترل جریان مبرد استفاده می شود. دستگاه کنترل جریان مبرد می تواند شیر انبساط ترموستاتیک یا به سادگی یک لوله مویرگی باشد.

گاهی اوقات از فیلتر به عنوان صافی نیز یاد می شود. بسیار مهم است که این ذرات فیلتر شده و از ورود آنها به دستگاه اندازه گیری جلوگیری شود. می تواند باعث انسداد جریان عبور مبرد در شیر انبساط شود و باعث عملکرد نادرست سیستم شود.

از خشک کن همانطور که از نام آن پیداست برای از بین بردن رطوبت مبرد استفاده می شود. گاهی اوقات از آن به عنوان خشک کن یا درایر نیز یاد می شود. از بین بردن رطوبت سیستم امری ضروری است؛ در غیر این صورت ممکن است در داخل لوله یخ بزند و باعث محدودیت جریان مبرد شود. علاوه بر این، رطوبت هنگام تماس با روغن در سیستم باعث ایجاد اسیدها و لجن می شود.

این دستگاهها معمولاً در سیستمهای بزرگتر كه مدار مبرد برای خدمات صحرایی طراحی شده است ، استفاده می شوند. در واحدهای مسکونی که در سطح کارخانه با مبرد شارژ می شوند و مهر و موم شده اند از این دستگاه ها استفاده نمی شود، زیرا احتمال ورود رطوبت و ذرات به سیستم حداقل است.

 

فیلتر درایر
فیلتر خشک کن دانفوس Danfoss (1)

انواع فیلتر

امروزه در اصل دو نوع وجود دارد.

نوع خط مایع

نوع خط مکش

نوع خط مایع، بعد از سیم پیچ کندانسور و قبل از شیر انبساط قرار می گیرد. مبرد مایع که از کندانسور به سوپاپ انبساط جریان دارد قبل از ورود به آن از ذرات و رطوبت فیلتر می شود. فیلتر خوب ذراتی را که 20 میکرون یا بالاتر از سیستم هستند ، فیلتر می کند.

برخی از دستگاه های سطح بالاتر دارای شیشه دید هستند که تکنسین را قادر می سازد برای مشاهده سطح مبرد، به آن نگاه کند. برخی مواد شیمیایی در آن قرار دارند که میزان رطوبت موجود در سیستم را بر اساس رنگ آن نشان می دهد.

فیلتر خشک کن خط مایع Emerson EK-164 می تواند رطوبت و اسید را از مبرد مایع پاک کند. به علاوه، می تواند ذرات بزرگتر از 20 میکرون را نیز از سیستم مبرد حذف کند.

حداکثر فشار کاری آن 680 psig است و با رنگ پودر اپوکسی مقاوم در برابر خوردگی رنگ آمیزی شده است. مناسب برای نصب در فضای باز.

نوع خط مکش بعد از اواپراتور و قبل از کمپرسور قرار می گیرد. این دستگاه برای محافظت از کمپرسور خصوصاً پس از هرگونه خرابی که سیستم را آلوده می کند استفاده می شود.

خرابی موتور در کمپرسور معمولاً باعث می شود اسید و سایر آلاینده ها به سیستم مبرد وارد شوند ، از این رو نصب فیلتر خشک کن خط مکش از اهمیت برخوردار است.

 

فیلتر خشک کن Danfoss Core
فیلتر درایر oss Core

کاربرد فیلتر خشک کن

طراحی سیستم های تبریدی و ساختمان کمپرسورها به گونه ای است که ورود ذرات آلوده کننده و همچنین آب می تواند باعث وارد شدن صدمات به دستگاه شود. به همین خاطر باید فکری برای این مسئله بشود. در صنعت برای این کار از فیلتر خشک کن استفاده می شود. این قطعه جاذب رطوبت بوده و می تواند رطوبت موجود در خط لوله را پیش از ورود به کمپرسور جذب کند. این قطعه معمولاً قبل از لوله مویین یا شیر انبساط نصب می شود. البته از این دستگاه می توان در بخش مکش (ساکشن) نیز استفاده کرد.

Share this post

Back to مطالب سردخانه
مشاوره نصب سردخانه