فیلتر درایر

Back to مطالب سردخانه
فیلتر درایر

فیلتر درایر

فیلتر درایر که در اصطلاح بدان Filter Drier هم گفته می شود، نوعی صافی است که رطوبت و ناخالصی‌ها از جمله اسید و گرد و خاک را از مبرد موجود در سیکل جذب می‌کند. فیلتر درایر دانفوس در دو سری DML  و DCL تولید و به بازار عرضه شده است. فیلتر درایرهای سری DCL   هسته‌ای با 80% غربال مولکولی (Molecular Sieve) برای جذب رطوبت و 20% آلومینای فعال برای جذب اسید دارند. این تجهیزات برای سیستم‌هایی مناسب هستند که در آن اسید نیز وجود داشته باشد.

فیلتر درایرهای سری DML   هسته‌‌ای از جنس غربال مولکولی (Molecular Sieve)  و برای جذب رطوبت ظرفیت بالایی دارد. اتصالات این فیلترها در انواع جوشی و مهره‌ای با سایزهای مختلف است که با انواع مبردهای رایج مثل R22، R134a، R410a، R404a، R407C، R410a و R507 می توان از آنها استفاده کرد. رنگ پوسته آن از نوع رنگ پودری الکتروستاتیکی است که در مقابل خوردگی مقاومت بسیار بالایی دارد.

 

کاربردهای فیلتر درایر در سیستم های تبرید

 

فیلتر درایرها از سیستم تبرید در برابر ذرات نامطلوب برای سیستم محافظت می کند.

این تجهیزات با حذف ذرات خارجی واکنش های شیمیایی در سیکل تبرید را به حداقل می رسانند.

علاوه بر این، می تواند اسید و ذرات جامد را جمع آوری کند.

با جمع آوری رطوبت از تشکیل برفک در اریفیس شیر انبساط در سیسستم جلوگیری می کند.

 

فیلتر خشک کن دانفوس Danfoss
فیلتر خشک کن دانفوس Danfoss

فیلتر درایرهای دانفوس

 

فیلتر درایرهای دانفوس هم شامل فیلتر درایرهای بسته (hermitic) و هم فیلتر درایرهای با کور قابل تعویض می شود. فیلتر درایر بسته (hermitic) با کارکردهای مختلف فیلتر درایر استاندارد، فیلتر درایرهای بای فلو، فیلتر درایرهای رسیور و فیلتر درایرهای burn-out تولید و به بازار عرضه می شود. فیلتر درایرهای با کر قابل تعویض استاندارد کر برای CFC / HCFC، استاندارد کر  HFC،  burn-out کر و فیلتر شیمیایی دارند. فیلتر درایرهای هوزینگ با 1 تا 4 کر در بازار موجود است.

فیلتر درایرهای بسته (hermitic) DCL دانفوس، سیستم های  HCFC/CFC

 

فیلتر درایر بسته (hermitic) DCL برای مبردهای  HCFC و  CFC و روغن های بنزن و معدنی مناسب است. این فیلتر درایرها با مبردهای R22, R32, R134a, R404A, R410A, R407C, R23, R600, R600a, R744, R1234yf, R1234ze, R407f, R290, R452A , R444B, R449A, R448A و R450A سازگار هستند. در ارزیابی منبع احتراق طبق استاندارد EN13463-1 این فیلتر درایر را برای مبردهای R290, R600 و R600a تایید شده است.

برای مبردهای قابل اشتعال تنها از نوع جوشی (مس اندود/ مس خالص) و سایزهای کوچکتر از 25 میلیمتر می توان استفاده کرد. فیلتر درایرهای  DCL بسته (hermitic) هستند و با توجه به مدل می توانند تا فشار 46 بار استفاده شوند. این فیلتر درایرها دا اتصال مهره ای یا مس/ورق های استیل مس اندود دارند.

فیلتر درایر DCL المنیتور با اتصال مهره ای

 

فیلتر درایرهای هرمیتی DCL برای مبردهای  HCFC و  CFC و روغن های آلکیل بنزن و معدنی استفاده می شود.
80 درصد ملکولار سیو (Molecular Sieve ) 3A و 20 درصد آلومینای فعال دمای کاری بین 40- تا 70+ درجه سانتیگراد bar / 508 psig

 

 

فیلتر خشک کن Danfoss Core
فیلتر خشک کن Danfoss Core

 

فیلتر درایر در کجای سیستم تبرید نصب می شود؟

در اکثر مواقع، فیلتر درایرها در سردخانه و سیستم تبرید در خط مایع و قبل از شیر انبساط نصب شده و قرار می گیرد، ولی در شرایط خاص می توان آن را در خط ساکشن، قبل از کمپرسور نصب کرد و در اصطلاح به فیلتر درایرهای نصب شده در خط مکش فیلتر سوختن نیز گفته می شود. فیلتر درایرها در اندازه های مختلف طراحی و تولید می شوند و بعضی از آنها دو طرفه و برخی یک طرفه هستند که هنگام نصب فیلتر درایر یک طرفه حتماً باید به فلش درج شده روی پوسته فیلتر توجه شود.

توجه داشته باشید که فیلتر درایر را قبل از رسیدن به حد افت فشار مجاز سیستم باید تعویض کنید.

زمان تعویض فیلتر درایر

برای پاسخ دادن به این سوال که زمان تعویض فیلتر درایرها چه موقع است، می توانیم بگوییم: از آنجایی که هنگام تعمیر سیستم تبرید، تعویض کمپرسور یا هنگام اولین راه اندازی سیستم رطوبت وارد خطوط می شود، با استفاده از علائمی که در زیر ذکر کرده ایم، می توانید زمان تعویض فیلتر درایرها را تعیین کنید.

  • رنگ سایت گلس به زرد تغییر کند که نشان دهنده بالا بودن رطوبت در سیستم است
  • یکی از اجزای سیستم سردخانه تعویض گردد
  • بالا رفتن افت فشار در فیلتر درایر
  • در هنگامی که سیستم تبرید تعمیر می گردد و قسمتی از سیستم باز می گردد

 

Share this post

Back to مطالب سردخانه
مشاوره نصب سردخانه