لرزه گیر کمپرسور سیستم تبرید

Back to مطالب سردخانه
لرزه گیر کمپرسور

لرزه گیر کمپرسور سیستم تبرید

لرزه گیر کمپرسور وسیله‌ای است که جلوی انتقال لرزش کمپرسور به لوله‌های سیستم‌های تبرید را می‌گیرد. به طور معمول، از آنجایی که فرآیند مکش و تراکم و تخلیه در کمپرسورهای پیستونی به طور یکنواخت انجام نمی‎شود، کمپرسور در حین عملکرد خود ارتعاش ایجاد می‌کند. برای جلوگیری از انتقال این ارتعاش به خط لوله و سایر تجهیزات، در قبل و بعد کمپرسور لرزه گیر کمپرسور نصب می‌شود. این ارتعاش معمولاً در کمپرسورهای اسکرال و اسکرو به علت اینکه فرآیند مکش و تراکم و تخلیه در هر لحظه و به طور همزمان در حال انجام است، به مراتب در کمپرسورهای پیستونی کمتر است.

در هنگام کار کمپرسور، لرزشهایی ایجاد می‌شود و این لرزه به شبکه لوله کشی وارد می شود در نتیجه باید لرزش کمپرسور با استفاده از لرزه گیرهای کمپرسور گرفته شود.

در سیستم های کوچک با درست کردن حلقه‌های لرزه گیر با استفاده از لوله‌های مسی مکش و رانش، می توان از انتقال لرزش به سیستم جلوگیری کرد، ولی در سیستم های بزرگ که قطر لوله هایشان زیاد است، استفاده از این روش هیچ نتیجه ای ندارد؛ بنابراین از لرزه گیر کمپرسور استفاده می شود. لرزه گیر کمپرسور قطعه ای ارتجاعی است که یک مغزی فلزی چین چین برای جذب لرزش و یک روکش خارجی انعظاف پذیر دارد.

توجه داشته باشید که این قطعه باید به درستی و در سر جای خود نصب شود، در غیر این صورت، می تواند باعث بروز مشکلات دیگری مثل لرزش بیشتر شود. بهترین روش برای نصب این قطعه مهم در نزدیک ترین نقطه به کمپرسور و موازی با میل لنگ کمپرسور است.

 

لرزه گیر
لرزه گیر

لرزه گیر کمپرسور

 

لرزه گیر به کار رفته در سیستم تبرید از دو تکه لوله ثابت تشکیل شده است که با استفاده از یک لوله فنری به هم ممتصل می شوند. توجه داشته باشید که استفاده از لرزه گیر کمپرسور یکی از موثرترین روش ها در سیکل تبرید برای از بین بردن ارتعاش است. لرزه گیر به گونه ای روی سیستم نصب می شود که بالانس نبودن دستگاه های دوار مانند پمپ، کمپرسور و موتورها را خنثی کند.

 

مزیت و دلیل استفاده از لرزه گیرهای کمپرسور

 

در سیستم تبرید تراکمی به دلیلی وجود کمپرسور و نیز نبود یکنواختی در چرخۀ کاری آن، همواره لرزش ایجاد می شود. بدیهی است که این ارتعاش در صورت انتقال به قطعات دیگر می تواند موجب کاهش کارآیی و همچنین پایین آمدن عمر مفید قطعات شود. از این رو برای حذف این ارتعاشات و ممانعت از انتقال آن به دیگر قسمت ها از وسیله ای به نام لرزه گیر کمپرسور استفاده می شود.

استفاده از لرزه گیر کمپرسور بیشتر در کمپرسورهای پیستونی رایج است، به این دلیل که در کمپرسور اسکرو و کمپرسور اسکرال به دلیل یکنواختی و دائمی بودن سیکل کاری، نواسانات و ارتعاش کمتری ایجاد می شود.

لرزه گیر باید از موادی با الاستیسیته بالا و خاصیت جذب کنندگی ساخته شود و تا حد امکان توانایی تحمل ضربه و ارتعاش بالایی داشته باشد.

لرزه گیر غالباً از موادی مانند استنلس استیل، برنج و یا مس ساخته می شود.

 

ویژگی های لرزه گیر کمپرسور

 

امکان استفاده از آن در اکثر سیستم های تبرید تجاری، صنعتی و تهویه مطبوع وجود دارد.

صدای ایجاد شده در حین کار را کم می کند

جلوگیری از انتقال ارتعاش به قسمت های دیگر سیستم تبرید و جلوگیری از کاهش کارایی آنها

جلوگیری از بزرگ شدن نشتی‌های ریز احتمالی در اتصالات بر اثر لرزش‌های ممتد

دارای اتصال مادگی برای وصل شدن به سیستم لوله کشی سیستم تبرید

 

"<yoastmark

 

نکاتی در مورد نصب لرزه گیر

توجه داشته باشید که لرزه گیرهای کمپرسور باید نزدیک کمپرسور، عمود بر محور اصلی ارتعاش و باید به صورت مستقیم نصب شود.

ساپورت نگهدارنده لوله در انتهای لرزه گیر نصب شود.

در هنگام جوشکاری مراقب باشید که شعله ها با بدنه لرزه گیر تماس نداشته باشد.

برای جلوگیری از خوردگی لرزه گیر کمپرسور را باید همواره تمیز نگه دارید.

محلول کلراید را با لرزه گیر استنلس استیل به کار نبرید، زیرا منجر به خوردگی و کاهش عملکرد آن می‌شود.

محل نصب لرزه گیر باید در خط دهش و مکش و ورودی و خروجی کمپرسور باشد تا بتواند لرزشهای ایجاد شده در کمپرسور را به خوبی از بین ببرد.

 

Share this post

Back to مطالب سردخانه
مشاوره نصب سردخانه