کمپرسور اسکرال کوپلند سری ZR

Back to مطالب سردخانه
کمپرسور اسکرال کوپلند سری ZR

کمپرسور اسکرال کوپلند سری ZR

همان طور که در مقالات پیشین خود توضیح داده ایم، کمپرسورهای اسکرال امرسون کوپلند Emerson Copeland Scroll  سال هاست که در بین اهالی و کاربران صنایع برودتی و تهویه مطبوع  HVAC یکی  از برندهای پرطرفدار بوده است. از این رو در این بخش از مقالات وب سایت شرکت سرماسازان ایران اطلاعاتی مهم و لازم  و مختصر را در خصوص کمپرسور اسکرال کوپلند سری ZR و برخی مدلهای دیگر کمپرسور اسکرال را فراهم کرده ایم تا کاربران وبسایت بتوانند به راحتی نیاز خود را برطرف نمایند و در این خصوص اطلاعات لازم را به دست آورند.

تاریخچه ای از کمپرسور اسکرال کوپلند

کمپرسور اسکرال کوپلند از سال ۱۹۷۹ میلادی در کارخانه کوپلند تولید می شود. این نوع کمپرسور در بازار به کمپرسور فرفره ای و یا کمپرسور اسکرول نیز مشهور است. برخی از موارد مهم استفاده از این کمپرسور غالباً تهویه مطبوع و سردخانه است. این کمپرسور از نوع هرمتیک است و به دلیل ساختار خاصی که دارد امکان تعمیرش وجود ندارد. رایج ترین کمپرسور اسکرال که در بازار ایران استفاده می شود، کمپرسور اسکرال کوپلند سری ZR است.

 

کمپرسور اسکرال کوپلند سری ZR
کمپرسور اسکرال کوپلند

کمپرسور اسکرال کوپلند سری ZR

کمپرسور اسکرال کوپلند سری ZR محصول نهایی تلاش های تحقیق و توسعه در مقیاس بزرگ است که از سال 1979 در حال انجام است. درنهایت، این تلاش ها به تولید یکی از پیشرفته ترین طراحی کمپرسور اسکرول ختم شد که در حال حاضر برای کاربردهای تهویه مطبوع ، پمپ حرارت و دمای متوسط مناسب است.

کمپرسور اسکرال کوپلند سری ZR به دلایل مختلفی به سایر فن آوری های کمپرسور ترجیح داده می شود: مزایایی از قبیل تولید صدای کم در حین کار، کارایی و قابلیت اطمینان بالاتر، سازگاری با کاربردهای پمپ حرارتی و سهولت طراحی.

ویژگی های اصلی کمپرسور اسکرال کوپلند سری ZR :

مناسب برای برنامه های تهویه مطبوع R22 / R407C

کاربردهای R134a

با روغن Polyolester شارژ می شود

شیرهای روتالاک و لوازم الکتریکی جداگانه سفارش داده می شوند

داشتن پایه های ضد لرزش

کمپرسور اسکرال کوپلند سری ZR

کمپرسورهای اسکرال که در صنعت تهویه مطبوع برای چیلرهای آب پشت بامی و واحدهای کنترل دقیق استفاده می شود، اکنون پرکاربردترین فناوری کمپرسور هستند که به دلیل برتری انکارناپذیرشان جایگزین کمپرسور رفت و برگشتی یا کمپرسورهای اسکرو شده اند. چندین انجمن کمپرسور کاملاً باتجربه و متخصص، (پشت سر هم و سه نفره) امکان استفاده از کمپرسور اسکرال در سیستم های با ظرفیت بزرگ را فرهم کرده اند که جایگزین کمپرسورهای اسکرو برای چیلرهای خنک کننده هوا تا 500 کیلو وات برای تحویل کارایی فصلی سیستم بالاتر (ESEER) می شوند.

بسیاری از OEM ها کمپرسورهای اسکرال را به طوری خاص پیشرفته ترین فناوری اسکرال می دانند و کارایی و قابلیت اطمینان برتر را در بیش از 77 میلیون دستگاه فروخته شده (1986- 2009) اثبات کرده اند.

برخی از ویژگیهای کمپرسور اسکرال کوپلند سری ZR

مناسب برای کاربرد تهویه مطبوع، پمپهای گرما و برودت دما متوسط

بازه دمایی اواپراتور: -25 تا +15 درجه سانتیگراد

بازه دمایی کندانسور: حداکثر 75 درجه سانتیگراد برای گاز R134a و 65 درجه سانتیگراد برای سایر گازها

مبرد: گاز R407C، R22، R134a

رنج توان اسمی:40  اسب بخار در حالت تکی و 40×3  در حالت ترکیبی

 

کمپرسور اسکرال کوپلند سری ZR
کمپرسور اسکرال کوپلند

 

کمپرسور اسکرال کوپلند (Copeland)

همان طور که قبلاً هم توضیح داده ایم، شرکت کوپلند از مطرح ترین برندها در زمینه تولید و عرضۀ سیستم های تهویه مطبوع و صنایع برودتی و سردخانه ها است که یکی از محصولات شاخص آن همین کمپرسور اسکرال کوپلند سری ZR است.

زمانی که شرکت امرسون برای اولین بار در زمینه استفاده از تکنولوژی اسکرال در کمپرسور پیش قدم شد، توانست این صنعت را در جهان متحول کند. از آن زمان به بعد، تکنولوژی اسکرال شرکت (Copeland) کمپرسورهای شرکت Emerson تحت عنوان (Copeland) تولید می شود.

کمپرسور اسکرال کوپلند یا Copeland scroll compressor به دلیل داشتن توانی برابر با ۱ تا ۶۰  اسب بخار، می‌تواند به عنوان یک سیستم تهویه مطبوع در تبرید  صنعتی و تجاری استفاده شود. بهتر است بدانید که بیش از ۱۰۰ میلیون دستگاه از این کمپرسور در سراسر جهان ساخته شده و در حال کار است. کمپرسور اسکرال کوپلند را می توان در پیکربندی های تکی، جفت (tandem) و سه تایی(trio) برای فراهم کردن سیستمی با بار کامل و بهره وری بخشی بار استفاده کرد.

پارامتر های انتخاب کمپرسور:

برای انتخاب کمپرسور باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

بار برودتی مورد نیاز کمپرسور

دمای اواپراتور در کمپرسور

میزان دمای کندانسور

انتخاب گاز مبرد به کمک نمودارهای مرتبط به آن و هزینه گاز و مسایل زیست محیطی

 

 

 

Share this post

Back to مطالب سردخانه
مشاوره نصب سردخانه