آیس بانک چیست

Back to مطالب سردخانه
آیس بانک

آیس بانک چیست

آیس بانک همانطور که از نامش پیداست منبع یخ یا بانک یخ عمل برای جمع آوری و ایجاد یخ در بازه زمانی که نیاز به سرمایش نمی باشد و استفاده از این یخ ذخیره شده در بازه زمانی پیک ظرفیت گرمایی است. در  این مقالۀ شرکت سرماسازان ایران  اطلاعاتی در مورد این تجهیزات مهم برایتان فراهم کرده ایم که پیشنهاد می کنیم تا انتها بخوانید.

عملکرد آیس بانک

در سیستم مصرفی بار سرمایشی تعریف شده نیاز به جمع شدید بار سرمایی در بازه زمانی کوتاه در راستای مصرف وجود دارد اگر چنانچه این پیک بار در حالت معمولی محاسبه گردد نیازمند به حجم سیستم های سرماساز بزرگ می باشد به عنوان مثال در کارخانجات شیر در مقطع زمانی خاص بحث تحویل گیری شیر یا بحث پاستور کردن شیر در مقاطع زمانی خاص نیاز است در این زمان ما با استفاده از آیس بانک با کارکرد کمپرسور در زمان خارج از مصرف بار سرمایی عمل ذخیره سازی سرما را انجام می دهیم.

 

فواید آیس بانک

مصرف برق کمتر ـ جمع هزینه اولیه ساخت کمتر ـ نگهداری ارزانتر ـ سرویس و تعمیر ارزانتر

حجم کمتر مصرف برق باعث نیازمندی به حجم ژنراتور برق کمتر می باشد.

از دلایل دیگر مقرون به صرفه اقتصادی می توان به اختلافت دمای پایین جهت مصرف و انتخاب تجهیزات کوچکتر با توجه به  ورودی و خروجی می باشد نظیر پمپ ها ـ قطر لوله ها ـ پلیت کولرها.از طرفی با توجه به قوائد مصرف برق در ایران می توان سیستم تولید سرمایش را از زمان های پیک مصرف خارج و آنرا به شب هم به عنوان سرد بودن جهت بهتر کارکردن کندانسور آیس بانک هم بحث مصرف برق منتقل نمود.

 

آیس بانک
ایس بانک

نحوه عملکرد

 

با توجه به استارت کمپرسور و چرخش گاز و تراکم گاز در کندانسور بعد از تقطیر به دلیل افزایش فشار و افزایش دمای تقطیر در کندانسور گاز تبدیل به مایع شده در مسیر از فیلتر در ایر سایت عبور می نماید در عبور از اکپنش با توجه به قانون شار ساک با کاهش شدید فشار و شکست مولکولی بدون گرما گیری دمایش به پایین ترین حد ممکنه با توجه به نوع گاز و فشار تنظیمی می رسد به ناچار گاز از محیط خود پوسته لوله کوئل گرماگیری می نماید تا تغییر حالت خود را از مایع شکسته شده مولکولی به بخار تبدیل نماید.

لوله مسی با توجه به آب اطراف آن گرما آب را جذب می نماید عمل یخ زدگی دور کوئل آیس بانک شروع می گردد و با افزایش ضخامت یخ کنترل کننده های سطح یخ دور کوئل آیس بانک مانع از ادامه کار کمپرسور می گردد. لذا بعد از بازه زمانی که عمل تشکیل یخ در کوئل آیس بانک انجام می گیرد می تواند خارج از زمان مصرف آب سرد داخل وان آیس بانک باشد.

آیس بانک های توجه به میزان ظرفیت مورد نیاز و کاربرد مصرف طراحی محاسبه و ساخته می شود.

  • ما در تغییر حالت مایع به جامد آب به ازای هر کیلوگرم آب 334 کیلوژول از آب گرماگیری می نماییم.
  • کوئل های ساخته شده در دو تیپ استیل و مسی می باشد و در هر متر لوله با توجه به کارکرد کمپرسور در ساعات شب راندمان و ظرفیت کامل دستگاه معادل هفت کیلوگرم یخ یعنی حدود 2400 کیلوژول ذخیره سرمایی ایجاد می نماید.

 

آیس بانک
آیس بانک

مشخصات و امتیازات و دلایل بهتر بودن سیستم آیس بانک

 

استفاده از لوله مسی های دارای اینرکروپ داخلی و طول عمر بالا

استفاده از لوله های ضد زنگ(استیل) با متراژ 10% اضافه طول لوله و طول عمر بالا

استفاده از منابع مسلح شده به عایق های ضد رطوبت جدید

فایبر گلاس مخصوص با توجه به عدم نفوذ آب به بدنه داخلی منبع پوسیدگی منبع کاملا از بین می رود.

استفاده از عایق پلی یورتان با روکش دور و ورق در بدنه آیس بانک با استاندارد حریق B2 و B1 بنا به درخواست مشتری

استفاده از مبردهای آمونیاک ـ فریون و مبردهای سازگار با محیط زیست(نوین)

ستفاده از پمپ سیر کوله داخلی جهت گردش و اختلاط یکنواخت دمای داخلی وان آیس بانک

استفاده از مرغوب ترین کنترل جات اروپایی و امریکایی

استفاده از کمپرسور ساخت آلمان و ساخت آمریکا نظیر بیترز ـ کوبلند ـ کراسو

استفاده از کندانسور هوایی آبی از مرغوب ترین مارک های دخلی یا مارک های اروپایی

استفاده از سیستم پی ال سی در تابلو برق یا سیستم برق صنعتی از مرغوب ترین مارک های اروپایی زیمنس ـ تله مکانیک ـ لگراش …. و کنترل برق صنعتی سه فاز سه تخته کله کمپرسور در بعد از کنتاکتور

Share this post

Back to مطالب سردخانه
مشاوره نصب سردخانه