سردخانه صنعتی و اطلاعاتی در مورد آن

Back to مطالب سردخانه
سردخانه صنعتی

سردخانه صنعتی و اطلاعاتی در مورد آن

در این قسمت از مقالات شرکت سرماسازان ایران، بخشی از اطلاعات مهمی را که در مورد سردخانه صنعتی ، اجزای تشکیل دهندۀ این سیستم ها و نکات خوب و بد در مورد آن باید بدانید ، برایتان توضیح خواهیم داد. سردخانه صنعتی می تواند در برخی مواقع موضوع پیچیده ای باشد. بنابراین ، برای شروع ، دانستن برخی اصول اساسی اهمیت زیادی دارد.

تاریخچه سردخانه

استفاده از سردخانه امروزه در دنیا فراگیر شده است؛ به طوری که که تعداد سردخانه‌های صنعتی یک کشور را نمادی از توسعه یافتگی آن می دانند. سابقۀ استفاده از سردخانه‌ها به قرن نوزدهم میلادی و ساخت نخستین سیکل‌های تبرید تراکمی بازمی‌گردد. در سال‌های گذشته سردخانه‌ بیشتر به شکل یخچال‌هایی با محفظه‌ کوچک ساخته می‌شد و البته برای راه‌اندازی همین سیستم سرمایشی نیز به تجهیزات بزرگی نیاز خواهد بود. اما به مرور صنعت سرمایش در جهان پیشرفت کرده و با توجه به تغییر نیازها و شرایط دستگاه‌های سرمایشی جدید ساخته شدند. امروزه سردخانه‌های صنعتی در مساحت‌های چند هزارمتری ساخته می‌شوند و از آنها برای امور مهمی حفظ و نگهداری مواد غذایی، محصولات کشاورزی، مواد دارویی و غیره استفاده می‌شود.

 

ساخت-سردخانه-سرماسازان ایران
سردخانه صنعتی

سردخانه صنعتی در چه جاهایی به کار می رود؟

خوب ، همانطور که از نام این تجهیزات مشخص است ، سردخانه صنعتی شامل سردخانه تجاری هم می شود. در ساختار این از سیستم مبرد آمونیاک استفاده شده است. در زندگی روزمره یا برای نیازهای روزمره ، می توانیم از فریزرهای سنتی استفاده کنیم که در گوشه ای از خانه قرار می گیرند. اما مکانهایی وجود دارد که به سطح بیشتری خنک سازی و برای امور مهمتری نیاز می شود. برای مثال، مکانهایی که دمای کل ساختمان باید به دمای انجماد کاهش یابد. یا مکان ها و صنایعی در آنجا وجود دارد که نیاز به یخ زدگی وسیع یا حتی فضای ذخیره سازی بزرگتری دارند.

 

مکانهای استفاده از سردخانه صنعتی

 

کارخانه های بستنی سازی

صنایع تولید نوشیدنی

واحدهای فرآوری لبنیات

خانه های بزرگ نگهداری مواد غذایی

اما ، همیشه فقط برای تولید و ذخیره سازی مواد غذایی نیست که به سردخانه‌های صنعتی نیاز است. مکانهایی وجود دارد که در عصر مدرن برای لذت انسان و برگزاری رویدادهای ورزشی ساخته شده است ، جایی که با توجه به موارد کاربرد، باید فضای انجماد مصنوعی ایجاد شود. می دیدید که روند رو به رشد پارکینگ های یخی و پارک های برفی مصنوعی به ذهن خطور می کند. چنین موسساتی برای اهداف و منظورهای خود به یک سیستم خنک کننده نیاز دارند که با استفاده از تنظیمات خنک کننده سنتی قابل تنظیم نیست. برای این منظور به سیستم های برودتی صنعتی نیاز خواهد بود.

سرما سازان ایزان
ساخت سردخانه

از چه مبردهایی برای سردخانه های صنعتی استفاده می شود؟

آمونیاک

در سیستم تبرید معمولی از CFC استفاده میشود که بسیار مضر است. اما سیستم های مدرن سردخانه صنعتی معمولاً از آمونیاک به عنوان مبرد استفاده می کنند .

 

آمونیاک یک ماده طبیعی است. فراوان است و مقدار تخلیه آن در ازن صفر است. علاوه بر این، چندان باعث گرم شدن زمین نمی شود. از همه مهمتر ، آمونیاک مانند هیچ ماده دیگری پتانسیل جذب حرارت را ندارد و می تواند گرما را در حین تبخیر جذب کند. این اساساً باعث کاهش اندازه واحد خنک کننده و کاهش هزینه های تولید می شود. از این رو ، کل محیط سیستم تبرید صنعتی را دوستانه می کند.

نکته احتیاط: با این حال ، در صورت نشت ، آمونیاک می تواند بوی بسیار بدی را ایجاد کند و برای سلامتی خطرناک و مضر است. بنابراین ، در جاهایی که از آمونیاک استفاده می شود، تعمیر و نگهداری ماشین آلات و لوله ها باید دائماً انجام شود.

 

CO2

این یکی دیگر از مبردهای محبوب است که در سردخانه های صنعتی استفاده می شود. دی اکسید کربن یکی دیگر از عناصر طبیعی است که به عنوان مبردهای برودتی صنعتی استفاده می شود. از آنجایی که این ماده به طور طبیعی تولید می شود و حداقل تأثیر طبیعی دارد ، تقاضای بسیاری برای استفاده از آن وجود دارد. در مقایسه با آمونیاک ، دی اکسید کربن بسیار ایمن تر است زیرا غیر قابل اشتعال و غیر سمی است. با این حال ، به همان اندازه که غیر سمی است ، باید مراقبت زیادی در هنگام دست زدن به CO2 انجام شود. این گازی سنگین تر از اکسیژن و بی بو است. بنابراین ، در صورت نشت در خطوط لوله ، و در یک محیط بسته ، اکسیژن را جابجا می کند و در مدت کوتاهی می تواند یک وضعیت بسیار خطرناک ایجاد کند.

آب

آب در سردخانه صنعتی نیز به کار می رود اما دقیقاً به عنوان مبرد، و نه به عنوان خنک کننده استفاده می شود. با این حال ، موارد زیادی در مورد استفاده از آب در سیستم های سردخانه صنعتی وجود دارد. از عناصر دیگری هم به عنوان مبرد در سیستم های برودتی صنعتی استفاده می شود. به عنوان مثال ، HFCF (هیدروکلرو فلوروکربن) و هیدروکربن. اما اینها به دلیل خطرناک بودن در درجه اول منسوخ می شوند یا در غیر اینصورت کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

سردخانه صنعتی
سردخانه صنعتی

انواع سردخانه

 

در حالی که مبردهای دیگر فرایندهای برودتی ساده ای دارند ، آمونیاک دارای سه نوع  فرآیند برودتی به شرح زیر است:

 

تک مرحله ای – این ساده ترین فرآیند است.

دو مرحله ای – مناسب برای ایجاد راندمان بالا و دمای تخلیه کم کمپرسور.

آمونیاک آبشار – این می تواند طیف وسیعی از بارهای خنک کننده را خنک کند.

حال ، در پایان ، هنگام راه اندازی سیستم سردخانه صنعتی ، باید موارد مهمی مانند ایمنی ، تأثیرات زیست محیطی ، بهره وری انرژی و مقرون به صرفه بودن را در نظر گرفت. حتماً در مورد سیستم تبرید صنعتی که برای محل خود اتخاذ می کنید کاملاً تحقیق کنید. این ایمنی را تضمین می کند و همچنین برای محیط زیست خطر کمتری خواهد داشت.

Share this post

Back to مطالب سردخانه
مشاوره نصب سردخانه