Back to مطالب سردخانه
فن کویل

فن کویل

این وسیله نوعی مبدل چند منظوره است که سرما و گرمای محیط را فراهم می کند. این دستگاه یک مبدل گرمایشی بسیار قوی است که به همراه فن تبدیل به مبدل سرمایشی کارآمدی می شود. این مجموعه در فصول سرد، هوای گرم را وارد فضا کرده و در فصول سرد نیز با دمیدن هوای خنک، دمای محیط را متعادل می کند. سیستم کارکرد فن کویل با حرکت آب گرم و سرد به داخل کویل ها فعال می شود و جریان هوای مناسب با استفاده از فن ایجاد می شود. به طور معمول انواع فن کوئل به کانال متصل نمی شوند و هوا را مستقیما وارد فضا می کنند. با خواندن این مقالۀ شرکت سرماسازان ایران اطلاعات کافی در مورد این تجهیزات به دست خواهید آورد.

انواع فن کویل

فن کوئل در مقایسه با سیستم حرارت مرکزی، هواسازها و سیستم های کانالی از تجهیزات گزمایشیو سرمایشی کم هزینه تر و مقرون به صرفه تر است. ظرفیت فن کوئل با توجه به اندازه محیط انتخاب می شود. سیستم هوادهی فن کوئل با توجه به نوع آن تفاوت دارد. این وسیله کاربردی می تواند هوا را به طرف بالا و یا به سمت جلو انتقال دهد.

  • فن کوئل سقفی

این وسیله از تاسیسات ساختمانی دو منظوره است که در سقف کاذب و یا زیر سقف نصب می شود. سیستم هوادهی فن کویل سقفی از دریجه جلویی و به صورت افقی است. فن کوئل هایی که در سقف کار می شوند به صورت روکار و در معرض دید قرار دارند را به نام فن کویل سقفی کابینی یا توکار هم می شناسند. این وسیله برای نصب در ساختمان های مسکونی مناسب تر است و موقع کارکرد، صدای بسیار پایینی از فن ها شنیده می شود. قیمت فن کوئل نسبتا مناسب است و از لوازم گرمایشی و سرمایشی محبوب در بین خانواده هاست.

 

 

فن کویل

  • فن کویلهای کانالی

این وسیله برای توزیع هوا بسیار کارامد است و می تواند به صورت یکسان هوای گرم یا سرد را به تمام نقاط اتاق هدایت کند. یک دستگاه فن کویل چیست ؟ یکی از تجهیزات کاربردی فن کویل کانالی است که می تواند اتاق ها را با استفاده از کانال های مجزا تحت پوشش قرار دهد. تنظیم سرعت پرتاب هوا در خروجی کانال ، دمای هوا و اندازه دریچه ها باید مطابق با حجم اتاق باشد تا کارایی فن کویل بیشتر شود. خدمات فن کویل و با تکنیسین های مجرب و کارآزموده نصب فن کویل و تنظیم آن را بر عهده دارد. انواع فن کوئل کانالی سقفی، ایستاده، توکار و روکار تولید شده که مناسب با محل مورد نظر می توان بهترین وسیله را انتخاب کرد.

 

  • فن کوئلهای کانالی پرفشار

این دستگاه مناسب ساختمان های مسکونی نیست و موقع کارکرد صدای زیادی را ایجاد می کند. علت صدای زیاد فن ها، حجم زیاد هوا در مقایسه با انواع دیگر است. بیشترین استفاده از فن کوئل کانالی پر فشار در لابی ها، راهروهای ساختمان های تجاری، درب ورودی فروشگاه ها و …. فضاهایی با ارتفاع زیاد سقف است. این دستگاه نیز از تجهیزات گرمایشی و سرمایشی سقفی است و هوادهی آن با حجم بیشتر و پرتاب قوی تر به سمت جلو انجام می شود.

 

فن کویل

  • فن کوئل زمینی

انواع دستگاه های ایستاده یا زمینی برای تامین سرمایش و گرمایش ساختمان تولید شده که با توجه به فضا کاربرد بیشتری دارد. در مناطقی که فضای کافی برای نصب فن کویل در گوشه ای از اتاق وجود داشته باشد می توان از نوع زمینی استفاده کرد. هوادهی این دستگاه به سمت بالا بوده و تنظیمات هوادهی با نوع سقفی متفاوت است. معمولا در مراکز آموزشی، بیمارستان ها و ساختمان هایی که امکان شکافتن سقف برای نصب فن کویل نیست، این دستگاه استفاده می شود.

 

مزایا و معایب فن کویل چیست

این دستگاه از دو بخش کویل و فن دمنده هوا تشکیل شده است. برای چرخش آب سرد درون کویل معمولا از چیلر استفاده می شود و هوای خنک از عبور روی کویل ایجاد می شود. برای تامین گرمای محیط در زمستان نیز آب گرم درون کویل که به طور معمول از پکیج یا موتورخانه تامین می شود، نقش دارد. با توجه به تنظیمات گرمایشی و سرمایشی دو گانه در این دستگاه ، مزایای زیادی را می توان برای فن کوئل در نظر گرفت.

 

مزایای فن کوئل چیست

  • این دستگاه در حجم کوچکتری تولید شده و جایگزین تجهیزات مرکزی برای گرمایشی و سرمایش می شود. به این ترتیب نیازی به فضای خیلی بزرگ برای تجهیزات قدیمی نیست.
  • استفاده از کانال کشی به سبک کولر آبی در این سیستم وجود ندارد و تنها نیاز به لوله کشی و برق کشی است. سیستم لوله کشی ساختمان و برق کشی ساختمان برای نصب فن کویل بسیار ساده تر از کانال کشی های مرسوم است.
  • صرفه جویی در مصرف انرژی فن کویل بسیار بالاست به طوری که خیلی راحت می توانید سیستم هوا دهی اتاق های غیر قابل استفاده را خاموش کنید. فن کویل امکان تنظیم هوای مستقل در هر فضا را ایجاد کرده است.
  • سیستم های متنوع فن کوئل سقفی، زمینی و دیواری موجب بهره وری بیشتر آن شده است.

معایب

  • نگهداری از سیستم فن کویل در مقایسه با سیستم های تمام هوا اندکی تخصصی تر است
  • در برخی از موارد لازم است تا برای خروج هوا در مناطق داخلی، نیاز به کانال جداگانه باشد.

ترموستات

در فن کوئل های سقفی و کانالی جهت کنترل دور و خاموش و روشن کردن آن از ترموستات سه مرحله ای فن کویلی استفاده می گردد.  معروف ترین و ابتدایی ترین این ترموستات ها، ترموستات Honeywell دیواری می باشد. که درجه تنظیمی و مقدار دور  بر روی آن به صورت شکل زیر ست می گردد.

 

 

فن کویل

کاربرد فن کوئل

کاربرد فن کویل درسیستکم حرارت مرکزی ساختمان می باشد. در تابستان ها چیلر تراکمی یاچیلر جذبی را، جهت تهویه ساختمان فراهم می کند و از طریق پمپ ها به طرف مصرف کننده ها یعنی فن کویل ها و یا هواساز ها می فرستد و از طریق انتقال حرارت اجباری با فن، هوا را از روی کویل عبور داده و باعث تغییر دمای هوا  می گردد.

Share this post

Back to مطالب سردخانه
مشاوره نصب سردخانه