قیمت سردخانه | پایین ترین هزینه برای ساخت انواع سردخانه

Back to مطالب سردخانه
سردخانه

قیمت سردخانه | پایین ترین هزینه برای ساخت انواع سردخانه

قیمت سردخانه به عوامل متعددی بستگی دارداز جمله 

  • حجم
  • ابعاد
  • قدرت
  • ظرفیت بارگیری
  • جنس بدنه
  • تجهیزات
  • هزینه نصب
  • کمپرسور

که در ادامه با تک تک این موارد آشنا میشوید و میتوانید بهترین سردخانه ای که مناسب کار شما است انتخاب کنید

 

عوامل مؤثر بر قیمت سردخانه

عواملی که بر قیمت سردخانه مؤثر هستند شامل موارد زیر می‌باشند که هر کدام را به طور کامل شرح می‌دهیم.
• درب و عایق سردخانه
امروزه برای ساخت سردخانه از درب‌های پلی یورتان تزریقی و ساندویچ پانل استفاده می‌شود. روش‌های دیگری همچون راهکارهای سنتی برای عایق‌کاری سردخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که این عایق‌کاری ها عبارت‌اند از:
1. استفاده از ورق کوبی یا رابیس کاری
2. نصب ورق‌های عایق (پلاستوفوم، XPS و…)
3. سیمانکاری بر روی عایق
از عوامل تاثیر گذار در قیمت سردخانه می‌توان به ضخامت و برند ساندویچ پانل اشاره کرد.

• ابعاد ساخت سردخانه
همان‌ طور که می‌دانید هر چه یک سردخانه بزرگ‌تر بوده و دارای ابعاد بیشتری باشد، قطعاً قیمت ماشین‌آلات، تجهیزات و هزینه عایق کردن آن افزایش پیدا می‌کند. یک عامل بسیار مهم در قیمت آن، می‌تواند ابعاد ساخت سردخانه باشد.
• تاثیر دمای نگهداری سردخانه بر قیمت
همان‌طور که گفته شد سردخانه‌ها را به ۲ دسته بالای صفر و زیر صفر تقسیم می‌کنند. بنابراین یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر قیمت سردخانه‌ها، می‌تواند دمای نگهداری آن‌ها باشد.

• موقعیت جغرافیایی احداث آن
میزان دما و رطوبت محل ساخت سردخانه علاوه‌بر قیمت در طراحی و ظرفیت سنجی تجهیزات سردخانه همچون اواپراتور، کمپرسور و کندانسور مؤثر هستند. بنابراین محیط مورد نظر احداث سردخانه نیز در بهای آن تاثیرگذار است.

• اواپراتور و کندانسور
۲ مورد بسیار مهم در قیمت سردخانه، کیفیت ساخت و برند کندانسور و اواپراتور سردخانه می‌باشند. چند مورد از برندهای این ۲ تجهیزات شامل آرارات، نوین، عارف، تبادل کار و… هستند.

• نوع و برند کمپرسور سردخانه
کمپرسور یا موتور سردخانه در انواع مختلفی وجود دارد که هر یک از انواع آن دارای قیمت‌های مختلفی هستند. مثلاً یک کمپرسور می‌تواند از انواع سمی هرمتیک، اسکرو، پیستونی و… تشکیل‌ شده و برند آن نیز می‌تواند از کمپرسور منیروپ دانفوس فرانسه و یا کمپرسور بیتزر آلمان باشد.

 

سردخانه چیست؟

سردخانه

سردخانه یا (cold storage) به ساختمان‌ها و تاسیساتی گفته می‌شود که جهت نگهداری از انواع محصولات غذایی، کشاورزی و همچنین مواد فاسد شدنی مورد استفاده قرار می‌گیرند. قیمت سردخانه یکی از عواملی است که در هنگام خرید برای افراد بسیار قابل توجه است. تمامی سردخانه‌ها از نظر دما و رطوبت قابل تنظیم هستند و به ‌طورکلی در ۲ نوع سردخانه زیر صفر و سردخانه بالای صفر وجود دارند. هدف سردخانه‌ها حفظ و سالم نگه‌داشتن مواد غذایی می‌باشد. همان‌ طور که می‌دانید منجمد نگه‌داشتن مواد غذایی جهت جلوگیری از فاسد شدن آن‌ها بسیار موثر واقع می‌شود. در نتیجه طول عمر مواد غذایی تا حد ممکن بالا رفته و کیفیت آن‌ها ذره‌ای کم نخواهد شد.

سردخانه بالای صفر :

بهتر است بدانید که معمولاً برای نگهداری میوه و سبزیجات یا نگهداری کوتاه ‌مدت مرغ، ماهی و گوشت از سردخانه‌های بالای صفر استفاده می‌شود. این سردخانه‌ها معمولاً در فروشگاه‌های بزرگ و هایپر مارکت‌ها که مسئول عرضه مواد غذایی می‌باشند، وجود دارد. به‌ طور کلی رنج دمای آن‌ها بین ۰ تا ۴ درجه سانتی‌گراد بوده، ولی این دما می‌تواند نسبت‌ به مواد نگهداری شده در آن‌ها متغیر باشد. برای مثال این بازه دمایی در سردخانه‌های صنعتی معمولاً تا 15 درجه سانتی‌گراد بالای صفر است و در سردخانه‌های دارویی بین ۲ الی ۸ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. همان‌ طور که به آن اشاره شد؛ برای نگهداری محصولات لبنی، انواع میوه، سبزی و یا حتی نگهداری کوتاه‌ مدت گوشت، مرغ و ماهی می‌توان از این سردخانه‌ها بهره برد.

سردخانه زیر صفر

قبل‌از هرچیز بهتر است بدانید که از سردخانه‌های زیر ۰ جهت انبار کردن و نگهداری‌های طولانی ‌مدت تمامی مواد غذایی استفاده می‌شود. معمولاً رنج دمایی این سردخانه‌ها بین ۰ الی 18- یا ۰ الی 20- درجه به ‌صورت متغیر می‌باشد. در این سردخانه‌ها انواع مواد غذایی همچون مرغ، گوشت، ماهی، میگو، حبوبات کاملاً پخته‌ شده آماده طبخ و نیز سبزیجات خرد شده، نگهداری می‌شوند. از آن ‌رو که دمای این سردخانه‌ها بسیار پایین است، در زمان احداث آن باید به عواملی همچون هوابند بودن دیواره‌ها، درب و سقف آن به ‌خوبی دقت داشت. محل احداث سردخانه‌های زیر ۰ در فروشگاه‌های مواد پروتئینی، رستوران‌ها، کترینگ‌ها و همین ‌طور در نزدیکی مراکز صید ماهی و میگو و کشتارگاه‌ها می‌باشد. حال در ادامه به معرفی کامل و قیمت سردخانه در انواع مختلف آن می‌پردازیم.

 

قیمت سردخانه :

یک راهکار بهداشتی و حرفه‌ای برای نگهداری سفارش‌های حساس، حجیم و همین‌طور منابع مازاد، استفاده از سردخانه‌ها می‌باشد. بخش مهمی از کار برای کسب‌ و کارهای مرتبط با صنایع دارویی و غذایی، استفاده از یک سردخانه مطمئن و تولید و دپوی یک محصول با کیفیت است. تخمین نرخ ساخت سردخانه‌ای با کیفیت و متناسب، از عوامل مورد نیاز جهت ساخت یک سردخانه محسوب می‌شود. برآورد کلی قیمت سردخانه به پارامترهای گوناگونی بستگی دارد. برای مثال یکی از این پارامترها برند و کیفیت تجهیزات سردخانه است که می‌تواند بر قیمت آن تاثیر بسزایی داشته باشد.
عوامل مهمی که بر کیفیت و دوام سردخانه مؤثر هستند شامل نحوه ساخت سردخانه، همچون نصب صحیح تجهیزات و اجرای عایق‌بندی آن‌ها می‌باشند. در نهایت بهره‌برداری کاملا صحیح و انجام تمامی اقدامات پیشگیرانه می‌تواند به افزایش طول عمر سردخانه و همچنین کیفیت محصولات موجود در آن کمک کند. ما توانسته‌ایم قیمت انواع سردخانه‌ها را حدوداً تخمین بزنیم. بنابراین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت سردخانه با سرما سازان ایران در تماس باشید.

انواع سردخانه‌ها با توجه به کاربرد آن‌ها

cold meat house

همان ‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم؛ به‌ طورکلی سردخانه‌ها دارای ۲ گروه سردخانه‌های بالای ۰ و پایین ۰ می‌باشند. کاربرد هر یک از این سردخانه‌ها کاملاً متفاوت از یکدیگر هستند که در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

سردخانه‌ مخصوص گوشت و مرغ

این سردخانه‌ها معمولاً از نوع سردخانه‌های زیر ۰ هستند و همان ‌طور که از نام آن‌ها پیداست، جهت نگهداری گوشت و مرغ به ‌صورت یخ‌زده در طولانی‌ مدت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سردخانه مخصوص میوه و لبنیات

این نوع سردخانه‌ها نیز از نوع سردخانه بالای ۰ بوده و جهت نگهداری مواد غذایی همچون میوه و لبنیات کاربرد دارند. دمای این نوع سردخانه‌ها بین ۰ تا ۴ درجه سانتی‌گراد در حال نوسان است. جهت نگهداری انواع لبنیات همچون دوغ، ماست، شیر و همچنین میوه و سبزیجات از این سردخانه استفاده می‌شود.

سردخانه بستنی یا دو مرحله‌ای

از آن‌ رو که انواع بستنی‌ها معمولاً از خامه، چربی و در برخی موارد از نمک تشکیل‌ شده‌اند، باید در دمای پایینی قرار بگیرند. در عین ‌حال نباید آب شده و شکل نرمی داشته باشند، بنابراین دمای مناسب نگهداری از آن‌ها منفی ۱۸ درجه می‌باشد. حال اگر با بستنی‌هایی در ابعاد عظیم مواجه باشیم، کمپرسورهای دو مرحله‌ای را مورد استفاده قرار می‌دهیم.
بهتر است بدانید که سردخانه‌ها علاوه ‌بر این‌که از نظر دما دارای دسته‌بندی‌های مختلفی هستند، از نظر اندازه و ابعاد نیز انواع گوناگونی دارند که عبارت‌اند از:
1. سردخانه متحرک
2. سردخانه‌های اتاقی
3. سردخانه‌های کانکسی
4. سردخانه‌های بزرگ صنعتی

تونل انجماد

تونل انجماد برای منجمد کردن مواد غذایی با سرعت بسیار بالا کاربرد دارد. این سردخانه به صورتی عمل می‌کند که مواد غذایی را به ‌سرعت می‌تواند به دمای منفی ۱۸ درجه برساند. به ‌طور کلی دمای تونل انجماد تا منفی ۴۰ درجه نیز خواهد رسید.

نگهداری سردخانه و نکاتی در مورد آن

سردخانه به مراقبت و نگهداری نیاز دارد تا بتواند به خوبی کار کند. برای آنکه در حین کار آسیبی به آن وارد نشود باید نکاتی را رعایت کنید. در این مقالۀ شرکت سرماسازان ایران نکات مهمی را در مورد نگهداری از سردخانه برایتان توضیح داده ایم. برای خواندن این مقاله روی تیتر بالا کلیک کنید

 

Share this post

Back to مطالب سردخانه
مشاوره نصب سردخانه