آکومولاتور سرد خانه

Back to مطالب سردخانه
آکومولاتور

آکومولاتور سرد خانه

آکومولاتور وسیله ای است در سیکل تراکمی برودتی که وظیفه آن جداسازی مایع از گاز بوده که در انتهای خط ساکشن (قبل از کمپرسور) نصب می شود و در آن مایع در پایین جمع شده و گاز از سمت بالا به سمت ساکشن کمپرسور حرکت می کند.در نتیجه از ورود مبرد مایع که از سمت آوپراتور به سمت کمپرسور در حرکت است جلوگیری می کند.

در نزدیکی کمپرسور واحد تقطیر نصب میشود و باعث جلوگیری از ورود مایع به کمپرسور میشود مایع در آن بخار شده و وارد کمپرسور میشود در کمپرسورهای سیلند پیستونی کمتر استفاده میشود چون در پوسته مایع فرصت بخار شدن را دارد. نباید گاز به صورت مایع وارد کمپرسور سردخانه شود چون باعث شکستگی انگوشتی ها میشود.

آکومولاتور در دیکشنری به معنی محل انباشت است و یکی از مهمترین اجزا در چیلرها و سردخانه هایی که در شرایط محیطی با دمای پایین کار می کنند.

 

آکومولاتورها
آکومولاتورها

 

آکومولاتور هیدرولیک

 

آکومولاتور هیدرولیک در سیستم وسیله ذخیره انرژی میباشد. عملکرد آن مانند عملکرد باتریهای قابل شارژ در سیستمهای الکتریکی است.  یعنی به مانند باتری، ابتدا با اتصال به منبع ولتاژ شارژ میشود. سپس در زمان مورد نیاز جریان الکتریکی را درمدار برقرار می سازد. نقش آکومولاتور هیدرولیک در سیستم، تامین جریان روغن با فشار مشخص است.
متداولترین نوع آکومولاتور هیدرولیک صنعتی،‌ نوع هیدروپنوماتیک یا گازی است. در این نوع آکومولاتور با شارژ روغن به مخزن آکومولاتور، بواسطه تراکم پذیری گازها انرژی پتانسیل ذخیره می شود. سپس با کم شدن فشار سیستم، گاز متراکم شده موجب راندن روغن به بیرون از مخزن آکومولاتور می گردد. گاز مورد استفاده در آکومولاتورهای مذکور معمولا یک گاز خنثی می باشد و رفتار آن طبق قانون بویل ماریوت است. یعنی در دمای ثابت، فشار گاز با نسبت عکس حجم تغییر می کند.

درآکومولاتورهای گازی دو محفظه مجزای گاز و روغن وجود دارد که توسط یک واسطه از هم جدا میشوند. این واسطه معمولا به سه صورت کیسه لاستیکی، پیستون فلزی و دیافراگم لاستیکی است.

 

انواع آکومولاتور

 

آکومولاتورها از لحاظ ساختمان در سه گروه اصلی زیر طبقه بندی میشوند:

1- آکومولاتور پیستونی

اجزای اصلی آکومولاتور پیستونی شامل سیلندر، پیستون شناور و رینگ آببند می باشد. پیستون به عنوان واسطه بین گاز و روغن عمل می کند. مهمترین عیب این نوع آکومولاتور هزینه بالای ساخت و محدودیت اندازه و ابعاد می باشد. در سیستمهای هیدرولیک با فشار کاری کم، اصطکاک رینگ آببند با دیواره سیلندر مانع عملکرد مناسب آن می شود. همچنین بواسطه امکان نشتی از قسمت آببند، به شکل دوره ای نیاز به شارژ مجدد خواهد داشت. در صورت بالا بودن اصطکاک آببند و اینرسی پیستون فلزی، معمولا این نوع آکومولاتورها به عنوان میرا کننده نوسان و ضربات شوک ناگهانی استفاده نمی شود.

۲- آکومولاتور دیافراگمی :

در این نوع آکومولاتور واسطه روغن وگاز یک دیافراگم لاستیکی است. هنگامی که بواسطه فشار گاز، دیافراگم منبسط شود دکمه انتهائی آن مانع خروج دیافراگم لاستیکی از پورت روغن می گردد. با افزایش فشار در ورودی روغن و ورود آن به آکومولاتور، دیافراگم تغییر شکل داده و بالا می رود. افزایش فشار روغن باعث افزایش فشار گاز و در نتیجه کاهش حجم آن می شود. به این صورت انرژی هیدرولیکی در آکومولاتور ذخیره می گردد. مهمترین مزیت این نوع آکومولاتور پائین بودن نسبت وزن به حجم آنها است بنابراین در ساخت وسایل پرنده مانند هواپیما بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

۳- آکومولاتور کیسه ای :

در آکومولاتور کیسه ای واسطه بین روغن و گاز، یک کیسه لاستیکی می باشد. به هنگام انبساط کامل کیسه، مجرای ورودی روغن توسط یک سوپاپ فنردار بسته می شود. این سوپاپ مانع خروج کیسه از دهانه ورودی روغن می گردد. مهمترین مزیت این نوع آکومولاتور آببندی کامل بین محفظه ی گاز و روغن می باشد. همچنین وزن کم کیسه پلاستیکی باعث پاسخ سریع آن به نوسانات فشار می گردد. لذا از این آکومولاتور جهت میرا نمودن نوسانات و ضربات شوک بیشتر استفاده می شود.

مزایای استفاده از آکومولاتور

ستفاده از آکومولاتور در مسیر جریان سیال مزایای زیادی دارد که از آن میان می توان به ذخیره انرژی، جبران روغن نشت کرده، جبران تغییرات دمایی، عملیات اضطراری، دمپ کردن افزایش ناگهانی فشار جریان سیال و جلوگیری از صدمه دیدن خط جریان و دمپ کردن ارتعاشات ساختار جریان را نام برد. همچنین استفاده از کپسول ازت در جریان سیال می تواند مزایای جانبی دیگری نیز از قبیل امکان استفاده از پمپ کوچکتر، ایجاد حرارت کمتر، اتصال و نگهداری آسانتر، افزایش طول عمر خطوط جریان سیال، دسترسی و فعال سازی سریع جریان و طول عمر نگهداری بسیار بالا در خطوط جریان سیال اشاره نمود

 

آکومولاتور
آکومولاتور

برای اطلاعات بیشتر راجب سرد خانه و تجهیزات آن روی لینک زیر کلیک کنید

فروش لوازم سرد خانه

از آکومولاتورهای هیدرولیک در درون مدار به شرح زیر می باشد:

  1. ذخیره سازی انرژی هیدرولیک،
  2. ممانعت از لرزش های محتمل در مدار،
  3. ممانعت از شوک ها و ضربه های ایجاد شونده در سیستم هیدرولیک،
  4. نشت های روغن محتمل در سیستم،
  5. ایجاد فشار پشتیبان در زمان از بین رفتن،
  6. ایستادن عناصر تولید انرژی هیدرولیک، بهر دلیل ممکن،
  7. در نهایت نگهداشتن سیستم در نقطه دلخواه،
  8. ایجاد انرژی پشتیبان بمنظور نگهداشتن،
  9. میزان مشخصی از سیال را از سیستم برای ایجاد فشار دلخواه خارج می کند و آنرا برای باز پس دادن به سیستم در مواقع ضروری ذخیره می نماید.
  10. این آکومولاتورها هر جا که سیستم های هیدرولیک مورد استفاده قرار بگیرند مورد استفاده می باشند.

Share this post

Back to مطالب سردخانه
مشاوره نصب سردخانه